23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

247 millioner flasker og dåser blev pantet i juli

Med 247 millioner pantede flasker og dåser var juli den måned, danskerne pantede mest nogensinde
Annonce

Danskerne har sandsynligvis været tørstige i sommervarmen.

I juli blev der nemlig pantet 247 millioner flasker og dåser i Danmark, hvilket er det højeste antal for én måned nogensinde.

Det skriver Dansk Retursystem, der driver det danske pantsystem, i en pressemeddelelse.

Annonce

De 247 millioner pantede flasker og dåser er en stigning på ti procent sammenlignet med juli 2025, hvor der sidste år blev pantet 225 millioner drikkevarer.

En stigning, Dansk Retursystem kobler til hedebølger og danskernes gode vaner med at pante. Det siger Dansk Retursystems chef for cirkulær økonomi, Heidi Schütt Larsen, i pressemeddelelsen.

Annonce

- Hedebølgen i år kan aflæses direkte ved pantautomaterne i supermarkederne, hvor danskernes gode pantvaner har sikret, at rekorden blev slået igen.

- Når danskerne panter deres dåser og flasker, bliver de til nye dåser og flasker. Derfor er det en god nyhed for miljø og klima, at hverken varmen, manglende dansk deltagelse ved herre-VM i fodbold eller Vingegaards styrt i Touren har påvirket pantadfærden negativt, siger hun.

Annonce

I 2025 blev 92 procent af alle solgte flasker og dåser pantet, hvoraf næsten alle blev genanvendt. Genanvendelsen mindskede udledningen af 244.000 tons CO2 i 2025.

Der er dog stadig otte procent af de drikkevarer, der bliver solgt med pant, som ikke bliver pantet.

Og det er et problem, siger Heidi Schütt Larsen.

- Det er afgørende, at dåser og flasker bliver pantet og ikke ender i skraldespanden. Havner de dér i stedet, forlader de det lukkede kredsløb og bliver i stedet blandet med affald, hvor materialerne mister kvalitet og ikke bliver til nye flasker og dåser igen eller i værste fald bliver brændt, siger hun.

Annonce

93 procent af danskerne mener, det er det værd at pante, skriver Dansk Retursystem.

I 2025 blev der pantet 2,2 milliarder dåser og flasker i Danmark, hvilket svarer til seks millioner om dagen.

RITZAU

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|